Wianne interviewde Wouter Strietman, eigenaar van Wout’s Kwekerij.
Onbespoten producten
Wout’s Kwekerij is een kleinschalige kwekerij in Smilde met onbespoten groente en fruit, seizoensgebonden hoofdzakelijk van eigen erf.
Daarnaast worden lokale en regionale producten met eko/bio-label in de boerderijwinkel verkocht. Het assortiment is allesomvattend, van antibioticavrij vlees (breed aanbod), zuivel, brood, broodbeleg en droogwaren tot schoonmaakproducten. Ook verkoopt Wout diverse fruit- en kruidenplanten. Naast zijn winkel in Smilde, bezorgt Wouter op donderdagavond ook in Hoogersmilde, Smilde, Bovensmilde en Assen.
Ervaringen
Wouter Strietman is tijdens zijn opleiding aan de middelbare en hogere tuinbouwschool al doordrongen geraakt van de noodzaak om op een andere manier groente en fruit te kweken. De manier waarop multinationals omgaan met voedselproductie en vervoer, de ervaringen met de gezondheid en het vroege overlijden van meerdere collega’s in de branche zijn voor hem reden geweest om zonder pesticiden gewassen te kweken.
Visie
Een gezonde plant heeft geen chemische bestrijdingsmiddelen nodig, die heeft voldoende eigen afweerstoffen. Er zijn andere mogelijkheden om planten te helpen dan met bestrijdingsmiddelen. Als de mens planten eet die niet chemisch behandeld zijn, wordt ook diens lichaam gevoed met de juiste stoffen en de gezondheid versterkt.
Daarnaast kunnen de planten zich zo in alle rust zich ontwikkelen, wat de kwaliteit ten goede komt.
Bedrijfsvoering
Sinds mei 2008 heeft Wout zijn bedrijf gevestigd aan de Rijksweg 104 te Smilde. Hij verbouwt op zijn erf ruim 350 verschillende gewassen. In 2008 is hij begonnen met groente en fruit te kweken, en geleidelijk aan is het assortiment dat hij in zijn boerderijwinkel aanbiedt uitgebreid met inkoopartikelen met bio- en eko label. Ook fairtrade, antibiotica-vrij, e-nummer-vrij, glutenvrije voeding en bewustwording vergroten staan hoog in het vaandel.
De bedrijven waarmee zaken wordt gedaan zijn ook kritisch op eerlijke handel, bewust geteelde producten met een kleine voetafdruk. Het vlees komt alleen van bedrijven waar dierenwelzijn centraal staat en waar diervoeder zonder toegevoegde kunstmatige stoffen gebruikt wordt. Daarnaast telt ook dat de dieren antibiotica-vrij zijn opgegroeid.
Elk jaar wordt er gekeken of het assortiment nog aanpassingen nodig heeft. Zo kan hij ook “vergeten” groenten leveren als palmkool, snijbiet of meiraap. Als bijzonder eigen product wordt oesterzwam gekweekt.
De verpakking van de artikelen gebeurt in hergebruikte papieren zakken en plastic bakjes. Eigen meegebrachte bakjes, tassen of krat zijn ook prima.
Bewustwording
In de winkel heeft hij tevens een aanbod van boeken voor verkoop en ter inzage, evenals een informatiemap die klanten kunnen raadplegen.
De kwekerij wordt door zonnepanelen voorzien van de benodigde stroom en is daardoor klimaatneutraal.
Tweewekelijks wordt een nieuwsbrief aan klanten en belangstellenden verstuurd. Deze omvat naast een opsomming van de verkrijgbare producten ook de nodige informatie op het terrein van bewustwording.
Een rondleiding op de kwekerij is mogelijk voor groepen vanaf 7 personen.
Voor meer informatie zie ook: www.woutskwekerij.nl